• Michał |Finansowanie24na7

7️⃣ etapów do wolności finansowej.


"Wolność finansowa. Mrzonka? Naiwność? A może cel, do którego należy konsekwentnie dążyć? Sam miałem takie dylematy, które nie opuszczały mnie nawet na początku prowadzenia tego – bądź co bądź – finansowego bloga. Tym bardziej rozumiem osoby z niskimi dochodami, którym osiągnięcie niezależności finansowej wydaje się być tak samo nierealne, jak odbycie podróży na Marsa. Fakty są jednak takie, że niektórym to się naprawdę udaje. O pełnej wolności finansowej mówimy dopiero po pokonaniu 7 etapów. Sprawdź, na którym Ty się znajdujesz!?"

Wolność finansowa i kobieta stoi w górach twarzą do Słońca.


Etap nr 1️⃣.🤜 Zależność od innych.

Jeśli Twoja aktualna egzystencja wciąż opiera się w większości na finansach rodziców, krewnych i/lub opiekunów, to jesteś właśnie zależny od innych osób. Pełnoletni uczniowie, studenci - obecnie nie ma problemu z połączeniem edukacji z pracą, która daje nie tylko pieniądze, ale też niezbędne kompetencje zawodowe. Osoby dorosłe, w sile wieku - jeśli swoje codzienne potrzeby finansujecie z pożyczek,chwilówek, kredytów ewentualnie z różnych zasiłków, to w tym momencie jesteście zależne od aktualnej polityki socjalnej rządu oraz oferty produktowej różnych instytucji finansowych.



Etap nr 2️⃣.🤜 Osiągnięcie wypłacalności.

To etap, a którym generujesz dochody z własnej pracy. Może to być na przykład freelancing, etat, działalność gospodarcza. Posiadasz w miarę stabilny przypływ gotówki, który pozwala Ci likwidować zaciągnięte wcześniej długi i stabilizować budżet domowy i finanse osobiste. Nadwyżkami, które zaczynają pojawiać się w Twoim portfelu nadpłacasz swoje zobowiązania wobec banków czy firm pożyczkowych. Sytuacja ta jest jednak wciąż niepewna z uwagi na to, że nie każdego miesiąca dochody równoważą wydatki i wtedy jest konieczność posiłkowania się kredytem. Takie finansowanie nie jest rozsądnym rozwiązaniem.



Etap nr 3️⃣.🤜 Stabilizacja finansowa.

Tu można powiedzieć widać światełko w tunelu - jest już nawet nieźle! Zostają już spłacone najpilniejsze długi - potrafisz inteligentnie i rozsądnie korzystać z dobrodziejstw karty kredytowej, a pozostałe zobowiązania, np. kredyt hipoteczny jest już bezpiecznie w zasięgu budżetu domowego i nie stanowi ryzykownego obciążenia. Spłacasz też spokojnie ADG kupione na raty. Teraz też spokojnie budujesz swoją poduszkę finansową - kumulujesz środki, które pozwolą spokojnie przetrwać ewentualny gorszy okres, np. po utracie pracy. Poduszka finansowa stanowiąca co najmniej dziesięciokrotność Twoich aktualnych dochodów, to jeszcze odległa perspektywa, niemniej widzisz już postęp w tym zakresie i czujesz pewność odniesienia tu sukcesu!



Etap nr 4️⃣.🤜 Wszystko jest w Twoich rękach.

Etap, w którym znajdują się tylko osoby świadomie wiedzące, czego chcą i jak to osiągnąć. Osoby silnie zorientowane na swój osobisty cel finansowy! Wiesz już jak ważne jest rozsądne gospodarowanie pieniędzmi i budowanie wiarygodnego budżetu domowego. Po pierwsze: świadomie panujesz nad swoimi finansami. Po drugie: przestajesz się zapożyczać. Po trzecie: z własnych oszczędności sam sobie finansujesz swoje przyjemności, np. wakacje, hobby, prezenty dla bliskich. Teraz to już masz naprawdę dobrą sytuację finansową: - brak kredytów - Twoja wartość netto jest relatywnie wysoka - odważnie myślisz o najbliższej przyszłości

Jesteś w posiadaniu mocnych, solidnych podstaw, by np. założyć własny biznes. Jeśli nagle stracisz zatrudnienie, bo zostaniesz zwolniony z pracy, nie będzie to stanowić dla Ciebie problemu , ponieważ dysponujesz poduszką finansową, która zadziała właśnie teraz na Twoją korzyść, by wyjść "z tarczą" z tej chwilowej sytuacyjnej perturbacji. Nadal jednak systematycznie gromadzisz, aby umożliwić sobie całkowitą rezygnację z pracy zarobkowej. Co więcej! Możesz nawet teraz swoje wypracowane nadwyżki finansowe inwestować! Inteligentne finansowanie to potwierdzenie, że teraz jest "Etap nr 4"



wolność finansowa i droga w stronę gór

🔸🔸🔸🔸🔸 Poznaj swoją ocenę i sprawdź historię kredytową w BIK: swój raport sprawdź tu.

🔸🔸🔸🔸🔸



Etap nr 5️⃣.🤜 Pełne bezpieczeństwo finansowe.

Masz pewność, że Twoje inwestycje oraz skumulowane oszczędności pozwalają Ci rzucić pracę oraz nawet nie podejmować jej już do końca życia. Jednocześnie czujesz wewnętrzną potrzebę, aby przewartościować swoje priorytety i pozbyć się niektórych dotychczasowych przyzwyczajeń. Żyjesz skromnie rezygnując z wielu przyjemności, przesiądziesz się na rower lub do komunikacji publicznej, zamienisz dom na mieszkanie etc.

W zamian zyskujesz jednak BEZCENNĄ WARTOŚĆ: CZAS!

Tu zaczyna się własnie realna niezależność finansowa, czyli stan, kiedy nie musisz już pracować dla kogoś, czy też starać się o "socjal" (zasiłek) by móc godnie i spokojnie żyć. Jeśli jednak masz większe potrzeby, no to już musisz przejść do kolejnego istotnego etapu.



Etap nr 6️⃣.🤜 Niezależność finansowa.

Masz zgromadzone tyle pieniędzy, by żyć na takim poziomie, jak dotychczas, ale wykluczając konieczność pracy zarobkowej. Inwestycje są trafione i stanowią stabilny strumień gotówki, który zasila budżet domowy. Finanse osobiste są bezpieczne i możesz z nich korzystać wtedy, gdy tylko masz taką potrzebę. Żyjesz bez zbędnej i nadętej ekstrawagancji, ale od czasu do czasu pozwalasz sobie na coś więcej – np. wyjazd na koncert czy fantastyczne wakacje w najmilszym towarzystwie. Najważniejsze jednak jest jest to, że masz potężny komfort psychiczny. Teraz możesz skupić się tylko na tym, co sprawia Ci przyjemność: opiece nad rodzicami, dziećmi, znajomymi, czynnym uprawianiu sportu, czytaniu wartościowych książek, czy po prostu - ogólnie: rozwijaniu siebie i swoich pasji. Pewnie z czasem zatęsknisz za pracą - bo tak jest skonstruowana ludzka psychika - ale to Ty SAM wyznaczysz warunki, granice i konkretne zasady na jakich podejmiesz aktywność zawodową.


Etap nr 7️⃣.🤜 Stać Cię na wszystko

Gratulacje! To etap zarezerwowany wyłącznie dla najbardziej wytrwałych i tych, którzy nie bali się zmian i odważnych decyzji w przeszłości. WOLNOŚĆ FINANSOWA stała się faktem 😀



wolność finansowa i mężczyzna stoi przodem do Słońca.

Liczę, że ten wpis zmotywuje również Ciebie i pozwoli Ci wyznaczyć sobie ścieżkę konsekwentnego dochodzenia do prawdziwej niezależności i wolności finansowej. Kibicuję szczerze i trzymam kciuki!

Wpis ten został zainspirowany artykułem z bloga: https://zaradnyfinansowo.pl/wolnosc-finansowa i stanowi pewnego rodzaju streszczenie.

Czas na komentarze. Zapraszam.

✅ Zgadzasz się z takim podziałem na etapy?

Widzisz siebie, w którymś z tych "stanów"? Dążysz do celu jakim jest niezależność finansowa?


Przeczytaj też koniecznie: 👉 Jak inteligentnie zaplanować swoje wydatki?


#wolnoscfinansowa #budzetdomowy #finanseosobiste