• Michał |Finansowanie24na7

Jak skutecznie wyjść z długów?

7 żelaznych zasad osiągania wolności finansowej


mężczyzna w górach wznosi ręce ku niebu

Najważniejsze: znajdź odpowiednie nastawienie, aby wyjść z problemów finansowych!

To już jest połowa drogi do sukcesu! Kluczową sprawą jest jak najszybsze uświadomienie sobie powagi problemu, z którego nie wyjdziesz “ot tak sobie”, ale z którym należy się na poważnie skonfrontować.

Potrzebna jest do tego niezłomna determinacja i konsekwencja działań, a wtedy zaprojektowany plan oddłużeniowy zacznie przynosić efekty i w końcu przyciągać pieniądze!


Zaprojektuj plan wyjścia z długów - koniecznie na piśmie.

Biorąc do ręki długopis oraz kartkę papieru rozpocznij budowanie własnej, niezależnej świadomości finansowej.

Żeby mieć pełną świadomość tego, dokąd zmierzasz i jaki chcesz cel tym osiągnąć dobrze jest zastosować koncepcję stawiania celów SMART.

(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(zarz%C4%85dzanie) )

Najprościej rzecz ujmując jest to sposób określania swoich priorytetów, w taki sposób, aby były: konkretnemierzalne, motywujące, w zasięgu możliwości do zrealizowania, a także określone w czasie "od-do".

W podobny sposób powinieneś postępować z domowymi finansami. Warto je planować, spisywać, monitorować, analizować i określić czas ich zrealizowania.

Można przeczytać o tym w tym wpisie na temat budżetu domowego.

Dzięki temu powstanie konkretny plan likwidacji zadłużenia.


Sprawdź, na co przeznaczasz pieniądze.

Najczęstszą przyczyną fatalnych sytuacji finansowych jest nieumiejętne zarządzanie własnymi pieniędzmi! Właśnie dlatego podstawą wyjścia z problemów finansowych jest analiza domowych wydatków. Szerzej na ten temat przeczytasz na blogu Finansowanie24na7 w poście pt. "3 praktyczne wskazówki do prowadzenia budżetu domowego". Samo sedno sprawy idealnie komentuje również Marcin w tym podcast'cie.


Dlaczego ludzie mają bałagan w swoich finansach? Pośród dziesiątek powodów, jeden przewija się zawsze: “Mam za mało czasu”. Tak – chciałbym się wzbogacić, tak – chciałbym zrealizować finansowe cele, tak chciałbym mieć pełną kontrolę nad moimi pieniędzmi, ale… nie mam na to czasu. Prawa fizyki są jednak nieubłagane – jeśli nie poświęcasz czasu na finanse, to Twoja sytuacja finansowa będzie znacznie poniżej tego, co możesz osiągnąć. A gdyby to zmienić w 20 minut?Zmniejszaj zadłużenie dodatkowymi środkami.

Wychodzenie z długów bez zarabiania dodatkowej gotówki jest krytycznie arcytrudne. W tym momencie niezbędna jest inwentaryzacja swojego całego zadłużenia, tak żeby mieć jasny i przejrzysty obraz na to, ile masz długu i u kogo.

(Potrzebne informacje to: Bank /Firma pożyczkowa, dług całkowity, rata, ile kapitału pozostało do spłaty, RRSO)

Jeśli już masz świadomość, jakim wydatkom musisz stawić czoła to doskonały moment na najważniejszy krok! Nadszedł czas, by postarać się o dodatkowe źródło dochodu. Skąd wziąć dodatkowe środki? Jak zarabiać więcej? Co to jest dochód pasywny? Ile można zarobić z afiliacji? Jakie są dochodowe zajęcia dodatkowe?

O tym wszystkim szerzej piszę w tym wpisie.

Ostatnio dość powszechny staje się też temat ogłaszania upadłości konsumenckiej - jest to dość praktyczne rozwiązanie, jednak wiąże się z postępowaniem sądowym i z koniecznością spełnia szeregu kryteriów.

(Dla chętnych podaję źródło: https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/nowosci/3572050,Upadlosc-konsumencka-2020-zmiany-od-24-marca.html )


Zbuduj sobie poduszkę finansową, oszczędzaj i inwestuj!

Temat poduszki finansowej jest jasno i ciekawie rozwinięty na tej stronie: poduszka finansowa. Zapraszam do lektury: 2 minuty czytania.

Rekomenduję też rady Michała na jego blogu: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/poduszka-finansowa-zanim-zaczniesz-inwestowac

Oszczędzanie trzeba zacząć od ustalenia miesięcznej kwoty, która będzie przeznaczana na "fundusz oszczędnościowy". Dobrze jest stworzyć do tego celu całkiem osobne konto i to najlepiej w innym niż dotychczas banku.Konta bankowe - gotowy ranking oraz aktualne promocje z cashback.
Oszczędzanie musi po prostu stać się nie tyle nawykiem, co bezwzględnym obowiązkiem. Wtedy i tylko wtedy ten cały misternie uknuty plan likwidacji zadłużenia i osiągnięcia wolności finansowej na pewno nie spali na panewce, a już na pewno nie już w pierwszych miesiącach swojego funkcjonowania.

Bezwzględny reżim odkładania i gromadzenia pieniędzy wprowadzi w finansach osobistych nową jakość i będzie bardzo mocno wspierał plan wychodzenia z długów i likwidacji bieżących wierzytelności.

Najbezpieczniej jest na początek zacząć od niewielkich kwot, by potem w miarę nabywania umiejętności oszczędzania dobrać adekwatną do stanu posiadania kwotę.


Jeśli opanujesz już tą trudną sztukę oszczędzania (chronienia) swoich pieniędzy, a poduszka finansowa będzie gotowa, to przychodzi czas na kulminacyjny etap: INWESTOWANIE! (generowanie przychodów)

...ale o tym przeczytaj już w kolejnym artykule na blogu Finansowanie24na7


Cały czas na bieżąco aktualizuj o poszerzaj swoją wiedzę o finansach. Blog Finansowanie24na7 zawiera aktualności z polskiej blogosfery finansowej,

Blog Finansowanie24na7

 • Tu dzielimy się aktualną wiedzą o finansach.

 • Dajemy bezpłatne konsultacje i porady finansowe.

 • Prowadzimy przegląd dobrych blogów finansowych.

 • Pomagamy planować własny budżet domowy.

 • Konsultujemy wsparcie finansowe i ranking produktów finansowych.Podsumowując:

7 żelaznych zasad osiągania wolności finansowej

 1. Pozytywne i zdecydowane nastawienie.

 2. Szczegółowy "Plan Likwidacji Zadłużenia"

 3. Systematyczne prowadzenie budżetu domowego.

 4. Zdobywanie dodatkowych źródeł dochodów.

 5. Oszczędzanie - Poduszka finansowa - Inwestowanie.

 6. Aktualizowanie wiedzy o finansach.

 7. Ciesz się drogą do wolności finansowej!"Ludzie sądzą, że w życiu najważniejsze jest osiąganie sukcesów. Tymczasem tak naprawdę liczy się droga, a cel potrzebny jest tylko po to, żeby w tę drogę wyruszyć."

Marek Kamiński - polski podróżnik ekstremalny, innowator i filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz.

gif


#finanseosobiste #oszczędzanie #inwestowanie
Więcej merytorycznej wiedzy znajdziesz na tych blogach:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-wyjsc-z-dlugow-i-czy-warto-zostac-w-ppk

https://www.zadluzenia.com/jak-wyjsc-z-dlugow/

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-wyjsc-z-dlugow-Mozliwosci-7626937.html

https://rekinfinansow.pl/jak-wyjsc-dlugow/

https://freezl.pl/blog/wyjsc-z-dlugow

https://zaradnyfinansowo.pl/jak-wyjsc-z-dlugow/

https://www.forum-zadluzonych.pl/fora/jak-wyjsc-z-dlugow.4/

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/pokonaj-swoje-dlugi

https://marciniwuc.com/finanse-osobiste-jak-skutecznie-pozbyc-sie-dlugow/